Sesongavslutning med NC6 og NM Lagbåt

24.09.2025 11:26:42

I tråd med tradisjonen markerte NM for lagbåt og NC 6 slutten på sesongen 2025.


Årets stevne var lagt til Årungen og bortsett fra en litt regnvåt søndag, ble det en hyggelig helg. Arrangørklubben Strand KK loste de 178 deltagerne gjennom nærmere 100 løp på en utmerket måte og vaflene var svært gode, hvis vi baserer vurderingen på salgstallene i kiosken.

Sportslig suksess for Strand KK

Sportslig ble mesterskapet også en suksess for arrangørklubben, av 13 løp i seniorklassen ble åtte vunnet av Strand-padlerne. De øvrige fem fordelte seg på tre til Tysvær KKK og to til Bærum KK. Flest turer på toppen av seierspallen hadde Gunnar Nydal Eide og Lucas Røsten, begge med fem NM-gull!

Artikkelen fortsetter

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Sterke juniorer fra Tysvær og Flekkefjord

Tysvær KKK sine senior-gull ble i stor grad erobret av juniorpadlere, anført av Vilma Fjeldheim. Sammen med seniorpadleren Elise Erland ble fangsten i seniorklassen tre NM-gull. Selvfølgelig ble det gevinst også i junior-klassen. Tysvær-jentene, igjen anført av kusinene Vilma og Emma Fjeldheim, gjorde rent bord og tok med seg fem gull i junior-NM hjem til Tysværvågen. Flekkefjord KK var nesten like grådige i gutteklassen for juniorene, men en krasj på andre langside på langløpet hindret dem i å kjempe om en storeslem. Det ble fem gull på Martin Solvik, Einar Osen & co, mens Kristiansand KK kruset inn til langløpsgull.

Norgescupavslutning for aldersbestemte klasser

I tillegg til å telle som Norgesmesterskap for senior og junior, inneholdt konkurransen Norgescup-avslutning for de aldersbestemte klassene. I 12- og 14-årsklassene var det til sammen 79 deltagere, hvorav 23 jenter og 56 gutter. Aldersfordelingen var 35 i 12-årsklassen og 44 i 14-års klassen. Dette er god tall som tyder på at rekrutteringen foran 2026-sesongen er i god gang.

Artikkelen fortsetter

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Beste klubb sammenlagt

Flekkefjord KK ble beste klubb sammenlagt i Norges-cupen, med Tysvær KKK like bak. Flekkefjord KK var også best i tre ulike klasser, det samme var Tysvær KKK. I seniorklassene var det Fana KK og Oslo KK som erobret flest poeng. 13 klubber fikk poeng i Norges-cupen i 2025, de fleste av dem er gode gjengangere, men gledelig er det at Asker Skiklubb – Kajakk er tilbake på banen.

Sesongen 2025 er dermed over, i hvert fall når det gjelder større konkurranser. For padle-Norge har det vært en god sesong; seks medaljer i internasjonale mesterskap. Legg til at U16, U18 og U21 til sammen kom hjem fra Sverige med 13 gull i Nordisk mesterskap, og at det er satt åtte norske rekorder, fire av dem i K-4, så ser vi at det gror godt i sporten!

Med padlehilsen
Arne B. Sletsjøe
Strand KK

Foto: Gunnar Mjaugedal

 Foto: Gunnar Mjaugedal / Strand KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Foto: Eivind Moer / Oslo KK

Tags: #Flattvann , #Padling i toppen , #Ungdomspadling , #Generelt